Nokia E90 Communicator

Nokia E serisi özellikle iş dünyası kullanıcıları için sunduğu güçlü özelliklerle adını duyuran akıllı telefonlardan oluşuyor. Eğer kanıta ihtiyaç duyuyorsanız Nokia E61i ve Nokia E65’e bir bakmanız yeterli olacaktır. Şimdi onların en babasını görüyorsunuz; Nokia E90 Communicator… Nokia 9300’ın torunu olan E90, sağlam performans ve daha çok özellik (Wi-Fi, GPS, en son Symbian sürümü işletim sistemi ve daha birçok ekstra) sunuyor.

Tasarım
Nokia E90 Communicator bir mamut gibi. Telefon 13,21 cm uzunluğa 5,6 cm genişliğe, 1,78 cm kalınlığa ve 209,79 gr ağırlığa sahip.Yani bu akıllı telefonu cebinize atıp unutma kısmından vazgeçseniz iyi olur. Kesinlikle herzaman orada olduğunu hissettirecektir. Fakat diğer bir yönden bakarsak bu akıllı telefonun çok sağlam bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca ciddi görünümü, iş dünyasında yadırganmayacak kadar uyumlu.

E90’ın dışında 5,08 cm (2 inç), 16 milyon renkli ve 320 x 240 piksel çözünürlüğe sahip bir ekran bulunuyor. Bu ekran dokunmatik değil ama yazılar ve görüntüler net ve canlı. Ekranın hemen altında standart navigasyon ve çok yönlü tuşları, ana menüye bir kısayol tuşu, telefon Açma/kapama tuşları ve alfanümerik tuş takımını görüyorsunuz. Bu alanda telefonun büyüklüğü oldukça işe yaramış oluyor çünkü daha geniş tuşların kullanımı, her zaman çok daha kolaydır.

Rahat kullanımın yanısıra Nokia E90’ın hantal yapısının bir avantajı daha bulunuyor. Telefon açıldığında alttan tam boy bir QWERTY klavye ve 9,14 cm (3,6 inç) geniş iç ekran ortaya çıkıyor. Bu ikinci ekran da 16 milyon rengi destekliyor ve 800 x 352 piksel çözünürlük sunuyor. Genişliği sayesinde web sitelerinde dolaşmak ve e-mail,doküman okumak oldukça rahat… Yine bu ekranın da yanında telefon aç/kapa tuşları ve çok yönlü tuşlar bulunuyor.

Genişliği sayesinde klavyede yazı yazmak oldukça rahat ve doğru sonuçlar veriyor. Ekranın hemen altında Contacts (kişiler), Messsaging(mesajlaşma),Web ve Calendar’ın (takvim) da içinde bulunduğu birçok uygulama için kısa yol tuşları bulunuyor. Sağ yanında ses kayıt için ve kamera aktivasyon için birer tuş bulunuyor. Alt tarafında ise mini USB portu, güç bağlantısı ve 2,5 mm’lik kulaklık jakı bulunuyor. Arkada 3,2 MP kamera, flaş ve microSD kart yuvasını görmek mümkün…

Özellikler
Nokia E90 tam bir yük atı. Akıllı telefon, ardındaki beyin gücünü Symbian OS 9.2’den (60 Serisi 3. Sürüm) alıyor ve iş kullanıcısı için birçok uygulama barındırıyor. Quickoffice sayesinde Microsoft Word,Excel ve Powerpoint dosyalarını görüntüleyebiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz. Nokia N90 ayrıca içinde Nokia Team Suit barındırıyor. Daha önce ilk olarak Nokia E65’de gördüğümüz Nokia Team Suit, ‘takımlar’ oluşturmanızı ve üyeler, konferans arama numaraları, konferans arama PIN’leri ve web sayfaları tanımlamanızı sağlıyor. Diğer yazılımlar ve PIM araçları içlerinde Adobe Reader, Zip Manager, bir takvim, notlar, hesap makinesi, saat, ses kayıt, ve döviz dönüştürücü barındırıyor. Elbette Symbian platformunun açıklığı sayesinde birçok üçüncü parti uygulama da erişim şansı sağlanmış oluyor. Nokia E90, kullanıcının erişebileceği 128 MB hafızaya ve 2GB’a kadar microSD destekleyen kart yuvasına sahip.

E-mail yeteneklerine gelince; Nokia E90, Microsoft Exchange Server, POP3,IMAP ve SMTP hesaplarını destekliyor. Ayrıca E90’ın yetenekleri arasında dört-bant, hoparlör, konferans görüşme, hızlı arama, sesli komut ve VoIP desteği bulunuyor. E61’de olduğu gibi E90’ın içinde de yazılı mesajları sesli okuyabilen bir araç da var. Adres defteri hafıza elverdiği kadar veri barındırabiliyor. Her bir giriş çoklu numara, e-mail adresi, iş ve ev adresleri, URL ve bunun gibi bilgiler barındırabiliyor.

Nokia E90’ın üzerinde 3.2 MP, flaşlı, otofokuslu ve video çekebilen bir kamera bulunuyor. Fotoğraf modundayken birçok sahne ve imaj kalitesi seçeneğine sahipsiniz. Ayrıca ISO, kontrast ve renk tonlarıyla da oynayabiliyorsunuz. Video modunda ise kullanıcı ayarları bu kadar geniş seçenekler sunmuyor. Yine de iki sahne modu (otomatik ve gece) ve beş video kalitesin seçme hakkına sahipsiniz.

Fotoğraf kalitesi ortalamanın altında. Flaşa rağmen fotoğraflar biraz karanlık ve grileşmiş bir tonda çıkıyor. Video klipler de biraz karanlık gözüküyor.

Son olarak E90, içinde güzel bir müzik çalar barındırıyor. MP3 ve AAC, dosyalarını çalabilen akıllı telefon; şarkıları, sanatçı, albüm, tür veya besteci olarak ayırabiliyor. Ayrıca cihazın üzerinde kendinize çalma listeleri ayarlayarak bunları karışık veya tekrar modlarıyla çalabiliyorsunuz. İçinde bulunan ekolayzır, müziğinizi ayarlamanızı sağlıyor. Videoları görüntülemek için RealPlayer kullanan E90; MPEG-4, MP4, 3GP, RV, RA, AAC, AMR ve MIDI formatlarını oynatabiliyor.


Aradıklarımız, ses kalitesinin oldukça net olduğunu ifade ettiler. Fakat hoparlör kullandığımızda sesler biraz karıştı. Karşı taraftaki arkadaşlarımız giden sesin berraklığına şaşırırken; bizim tarafımızda ise ses biraz zayıf ve derinden geliyordu. Konuşmamızı engelleyecek kadar kötü olmasa da sesli bir ortamda hoparlör üzerinden konuşmaya çalışıyorsanız zorlayıcı olabiliyor.

330MHz Texas Instrument OMAP2420 işlemcinin desteğiyle E90, oldukça iyi bir hız sunuyor. Kamerayı aktive ederken veya diğer mültimedya uygulamalarını çalıştırırken biraz yavaşlasa da test süresince hiç çakmadığını söylemeliyiz. Cihaz, Wi-Fi noktalarını da bulup bağlanmakta hiç zorluk çekmedi ve E90’ın gerçekten mükemmel bir Web tarayıcısı var. Mültimedya performansı için daha iyi olabilirdi diyoruz.

Yorum yapın

“Nokia E90 Communicator” için 1 Yorum

  1. YALÇIN dedi ki:

    fıyat ne ??