Müzikçalar Motorola Rokr E8

Motorola Rokr E8, fonksiyonel ve sıradışı tuş takımıyla muhtemelen sizi de ilk karşılaşmanızda etkileyecektir. Müzik ve multimedya tutkunları için tasarlanan üründe 2 megapiksellik kamera, menüler arasında dolanmayı kolaylaştıran butonu ve kaliteli ses öne çıkarken, ekranı ise bu yeteneklerine yakışmayacak kadar ufak.

Daha önceki bar tipi modellerinde yer alan ince ama geniş tasarım çizgisini sürdüren Motorola, Rokr E8’de de tatmin edici bir inceliği yakalarken, genişlikte yine sınıfta kalıyor. Buna karşın düz yüzeyi üzerinde yer alan tuş takımının sadece telefon açıkken tuşlanabiliyor oluşu (özel bir efekte sahip) oldukça güzel.

Belirli bölümlere girdiğinizde tuş takımındaki numaraların sönerek sadece o özelliğe ait tuşların (mesela müzik için oynat, durdur vb. gibi) görünür hale gelmesi de etkileyici bir özellik.

Siyah dış yüzeyine oturtulan parlak ekran ve kaymayı engelleyen pürüzlü sırt bölümü bulunan ürün hoş bir tasarıma sahip diyebiliriz.

Telefon menüleri arasında dolanmayı kolaylaştırmak amacıyla orta kesimde 240 derece açılı tekerlek benzeri dokunmatik bir buton var. Kullanırken zaman zaman akıcılığı sağlayamıyorsunuz ancak parmak hareketinizle hızlı ve nispeten kolay erişimi sağlıyor. Bundan bahsetmişken yeni arayüzün daha önce bildiğimiz sıkıcı ve düz Motorola menü yapısından farklı olduğunu da belirtmek gerek. Artık daha renkli küçük simgeler arasında dolanabiliyorsunuz.

Rokr E8’de 256k renk destekleyen 320 x 240 piksellik 2 inç TFT ekran yer alıyor. Ürünün en kötü yanı da bu ufak ekran boyu. Ancak görüntü kalitesi olarak tatmin edici.

Bir diğer olumsuz yanı da kulaklığı. Ses kalitesi olarak gayet başarılı ancak kulakta çok rahat durduğunu söyleyemeyiz. Yumuşak süngerli dış yüzeyi bulunan kulaklıklar yerine standart 3.5mm’lik kulak içine oturan daha rahat bir kulaklıkla gayet iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Üründe kulaklık girişi telefonun üst kısmında yer alıyor. Üst sol köşede ise şık bir detay var. Telefona askı yerleştirilebilmesi için iki delik şeklinde göreceğiniz bölüme çeşitli telefon aksesuarlarını bağlayabilirsiniz. Bu da özellikle bayan kullanıcıların hoşuna gidecek gibi görünüyor. Sağ yanda kilit ve mini USB yuvası, sol yanda ise ses açıp kapama ve seçim tuşu var. Telefonu açıp kapatmak için kilit tuşunu aşağı doğru 1-2 saniye tutmanız gerekiyor.

Bunun dışında kutudan şarj adaptörü, kulaklık, USB kablo, yazılım CD’si ve ürünün açıklayıcı kitapçıkları çıkıyor. Deri koruma kılıfının da çok şık olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Özellikler
Rokr E8, müzik çalar olarak ön plana çıkıyor. Rastgele müzik çalma veya tekrar modları, uçak modu, 11 farklı ayara sahip ekolayzır, 3D stereo ses ve müzik listesi gibi yetenekleri var. Telefona Bluetooth, hafıza kartı veya USB kablo üzerinden müzik yükleyebiliyorsunuz. Ses kalitesi olarak gayet doyurucu. Polifonik, MP3 ve AAC dosya tipleri destekleniyor. Her birisi de zil sesi olarak atanabiliyor.

2 GB hafızası bulunan telefonda hem müzik hem de resim vb. dosyaları barındırmak için arka kapağı çıkardığınızda pilin hemen üzerinde ve SIM kart girişinin yanında bulunan microSD yuvasını kullanmanızda fayda var. Buraya 4 GB’a kadar ek yapabiliyorsunuz. Böylelikle daha fazla müzik ve dosya depolama kapasitesi yaratabilirsiniz.

Rokr E8’de adres defterinde tek bir kişiye ait birden fazla telefon numarası, e-posta adresi, takma isim, adres ve kişisel notlar tutulabiliyor. Kişiler gruplara ayrılarak 35 farklı zil sesi ataması yapılabiliyor. Titreşim, ses kayıt özelliği, alarmlı saat, hesap makinesi, görev listesi, not defteri ve dünya saatleri gibi artık klasikleşmiş telefon özellikleri de mevcut.

2 Megapiksellik, 1600×1200 piksel çekim yapabilen bir kamerası var. Ancak arka yüzde bulunan bu kameranın ayna ve flaşının olmayışı kötü. Resim kalitesini ise altta performans bölümündeki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

Video kayıt ise sesli ve iki farklı çözünürlükte kayıt yapılmasına imkan tanıyor. Çok kaliteli olduğu söylenemez. Ortalama bir görüntü kalitesi sunuluyor. Hareketleri de çok hızlı yakalayamıyor. Ama bunun bir telefon olduğunu da unutmamak gerek.

Telefonda ayrıca tam HTML desteği veren tarayıcı, kişiselleştirme özellikleri (ekran koruyucular, duvar kağıtları, renk seçenekleri ve uyarı sesleri vb.) ve Java tabanlı 5-6 farklı oyun yer alıyor.

Performans
Dört bantlı (GSM 850/900/1800/1900) Motorola Rokr E8’de aramalarda ses kalitesi doğal ve net. Telefondaki CrystalTalk teknolojisi de ortam sesine göre kulaklığı ve ses ayarını otomatik ayarlayarak en uygun çözümü sağlıyor. Böylelikle kalabalık bir sokakta ya da sessiz bir ortamda ses ayarı yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

970mAh’lik bataryası bulunan telefonda standart bir kullanım (müzik dinleme, telefon kullanımı, mesajlaşma) olduğunda 2 günde bir şarj etmek gerekiyor. Ürün özelliklerinde ise 300 saat bekleme süresi, 360 dakika konuşma süresi vadediliyor.

Fotoğraf çekiminde ise her zamanki gibi standart ayarlarla çektiğimiz birkaç pozu altta bulabilirsiniz. Üzerlerine tıklayarak büyük boylarını görebileceğiniz resimlerde kırmızı ayarının biraz daha baskın olduğunu ve resimlerde bolca gürültü yer aldığını söylemek mümkün.

Artısı: Tasarımı şık. Ekran ve ses kalitesi oldukça iyi. Dokunmatik tuş takımı etkileyici

Eksisi: Ekranı ufak. Resim kalitesi düşük. Kulaklığı daha iyi olabilirdi.

Sonuç: Güzel görünümlü iyi bir müzik çaları olan telefon arıyorsanız Rokr E8 sizin için doğru seçim olabilir.

Müzikçalar Motorola Rokr E8

Müzikçalar Motorola Rokr E8

Yorum yapın

“Müzikçalar Motorola Rokr E8” için 2 Yorum

  1. nintendo05 dedi ki:

    Tek hoş olmayan tarafı Ekranının Wide ve Küçük olması.

  2. tasarımcı dedi ki:

    moto yine şov yapmışsın ne diyim ama biraz daha iyi olabilirdi müzik açısından inanılmaz ama 3g ve ekran biraz ufak olması desenize onlarıda yapsaydık ve kamerayıda 5 veya 8 mp yapsaydık ee fiyatıda 2000 ytl derdik dersiniz ama telefon fiyatıyla ve kendisi bir harika müzik severler koşun ve sadece alın düşünmeyin bir dev size mu teknolojiyi sunmuş