LG Optimus 3D en güçlü akıllı telefon

MWC’de (Mobile World Congress) birçok cep telefonu ve tablet bilgisayar tanıtıldı. Peki bu ürünler arasında hangisi daha güçlü. Yapılan bazı test sonuçları açığa çıktı. Mobil Dünya Kongresi’nin lideri belli oldu. LG’nin MWC etkinliği dahilinde resmi tanıtımını gerçekleştirdiği, Android işletim sistemi ile gelen 3 boyut destekli yeni tepe seviye akıllısı Optimus 3D, yapılan testlere göre, diğer çift çekirdekliler de dahil olmaz üzere, en yüksek performans başarımına sahip olan akıllı telefon.Anandtech’in imzasını taşıyan test sonuçlarına geçmeden önce bazı önemli hatırlatmalarda bulunalım:Optimus 3D TI’nin OMAP 4430 yongasını kullanan ilk akıllı cihaz olmaz özelliğini taşıyor. Aynı Nvidia’nın Tegra 2’si gibi dahilinde bir çift ARM Cortex A9 işlemcisi barındıran bu yongaseti, 1MB büyüklüğünde paylaşımlı L2 önbelleğe sahip. Bununla beraber Tegra ile üç noktada ayrılıyor OMAP platformu. Şöyle ki,

TI’nin bütünleşik MPE’si (Medya İşlem Motoru) NEON desteği sunarken Nvidia Tegra’da bu yok.

TI OMAP, çift kanal LP DDR2 bellek denetleyicisi ile gelirken, Tegra’nın denetleyicisi tek kanal.

TI OMAP’ın grafik ünitesi 300MHz hızında çalışan PowerVR SGX 540 iken, Nvidia, kendi GeForce GPU’suna yer veriyor Tegra’da.

NEON desteğini en nihayetinde geleceğe dönük iyi bir yatırım olarak kabul etsek de, neticede günümüzde mevcut uygulamalarda kullanılan bir kod olmadığı için pratikte bir artısından bahsetmek güç. Çift kanal bellek desteği ise avantajını tahmin edeceğiniz gibi test sonuçlarına yansıtmış. En önemli nokta ise kullanılan grafik işlemcisinin yani SGX 540’ın frekans değeri. Halihazırda çoğu PowerVR SGX 540 tasarımı 200MHz hızında çalışırken, OMAP4, 300MHz ile %50 gibi muazzam bir fark yaratmayı başarıyor. Keza LG’nin sürücü yazılım güncellemesi ertesinde, hem performans selef sürücüye %30’a varan oranlarda artmış hem de kimi uygulamalarda yaşanan render sorunları ortadan kalkmış.

Tasarımda yapılan bu iyileştirmeler ertesinde aşağıdaki test sonuçlarında da göreceğimiz gibi OMAP 4 platformu hem Samsung’un aynı GPU (SGX 540) ile gelen Hummingbird işlemcisinden (Exynos 4210) hem de Nvidia’nın Tegra 2’sinden %20 civarında daha yüksek performansa sahip olmayı başarıyor. Bu arada yine ön incelemelere göre, Samsung’un yongaseti, CPU kanadında rakipleri ile başabaş mücadele sergilese de, GPU tarafında hem OMAP 4’ün hem de Tegra 2’nin az bir farkla gerisinde kalıyor.

Yorum yapın