iPhone hack ve unlock işlemleri kullanıcıya ne kaybettirir?

iPhone’un ülkemizde anlaşmalı olarak satılması bazı kullanıcıların işine yaramıyor. Hal böyle olunca kullanıcılar iPhone’u hackleme veya unlock yöntemlerine güvenerek yurtdışından edinmeye çalışıyorlar. Peki böyle yaparak kim ne kaybediyor gelin beraber öğrenelim.

iPhone’u kırsak mı yurt dışından mı? iPhone’u kıralım mı kırmayalım mı? Kırarsanız ne kazanırsınız, ne kaybedersiniz? İşte cevaplar…

ÖNEMLİ UYARI: Bu yazı iPhone’unuzu kırdığınızda ne kazanacağınızı, ne kaybedeceğinizi anlatmak için hazırlanmıştır. Kesinlikle “kırmaya teşvik etmek” gibi bir durum söz konusu değildir. Baştan uyarmakta yarar var; biz kırmanızı kesinlikle önermiyoruz. Unutmamanız gereken en önemli nokta, eğer cihazınızı kırarsnız, garanti kapsamı dışında kalacağıdır.

iPhone’un çok kullanışlı olmasının önemli bir nedeni de şüphesiz ona uygulamalar yükleyebilmeniz. Bu uygulamalar oldukça faydalı olsalar da App Store’daki tüm uygulamalarücretsiz değiller. Bu da kullanıcıların uygulamaları yüklemeye dair alternatif yollar bulmasına yol açıyor.

iPhone’u ‘jailbreak’ adı verilen yöntemle kırarak ücretli programların kırılmış sürümlerini iPhone’a yüklemek, ücretli programları ücretsiz kullanmak veya App Store’da olmayan programları edinmek mümkün hale gelebiliyor.

Bir iPhone’u Jailbreak’lemek ise şaşırtıcı bir biçimde kolay. Örneğin JailbreakMe adındaki hizmet ile sadece parmağınızı sürükleyerek bunu yapabiliyorsunuz. Peki iPhone’u kırmalı mı, kırmamalı mı? Yazımızda iPhone’u kırmanın avantajlarını ve dezavantajlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kırılmış iPhone uygulamaları kullanmanın avantajları

Bu tür programları kullanmanın en önemli avantajı herkesin farkında olduğu gibi ücretsiz olmaları. Jailbreak’li bir iPhone ile üçüncü parti uygulamalara erişebilir, düzgün bir şekildeçalışan kırılmış uygulamalar yükleyebilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamalar, iPhone için tasarlanmış ancak App Store’da mevcut olmayabilen programlar. Bu tür uygulamalar sayıca oldukça çok ve aradığınızda muhtemelen faydalı uygulamalar bulacaksınız.

Kırılmış iPhone uygulamaları kullanmanın dezavantajları

Kırılmış iPhone uygulamaları kullanmanın ve iPhone’unuzu kırmanın birkaç dezavantajı var. Bunlardan en önemlisi iPhone’unuzu kırmanın cihazınızı garanti kapsamı dışında bırakacağı. Ancak servise götürmeden önce telefonu temizleyip stok ayarlarını yükleyerek bunu aşmak mümkün olabilir.

Kırılmış uygulamaları yüklemenin diğer bir dezavantajı ise App Store’dan gelmeyen uygulamaların telefonunuzda güvenlik açıklarına ve virüs bulaşmasına neden olabileceği. Ancak bunun nadir bir durum olduğunu söylemeliyiz.

Son bir dezavantaj ise kırılmış uygulamalara bir güncelleme çıktığında bunu hemen kullanamayacak olmanız. Kullandığınız uygulamanın hack’lenmiş sürümünün güncellenmesini beklemek zorundasınız.

 

Yorum yapın