iPhone 4 anten sorununa çözüm kılıf mı?

iPhone 4’ün başına bela olan anten sorunu ne yazık ki kılıfla da çözülmüyormuş! Bazı uzmanlar, bu düşüncenin tamamen bir yanılmadan ibaret olduğunu söylüyor. iPhone 4’ün anten sorununu kılıfla çözdüğünü düşünenler: Bu açıklamalar kafanızı karıştırabilir…

Apple’ın dediklerine bakacak olursanız, size telefonunuza bir kılıf ya da koruyucu aldığınız takdirde bunun çekim gücüne çok az da olsa katkısı olacağını düşünürsünüz. Fakat işin uzmanı bir isim, bu düşüncenin tamamen bir yanılmadan ibaret olduğunu söylüyor.

Bristol Üniversitesi Radyo Sistemleri Mühendisliği Profesörü olan Mark Beach, konu hakkında şöyle bir açıklamada bulundu: “Antenin konumu ve kullanıcının tutuşu, akıllı telefonlar üzerinde sinyal alma kalitesinin düşmesine sebep olabiliyor. Telefonunuzun yanında bulundurduğunuz bir wireless cihaz veya telefonunuzu tutuşunuz yüzünden düşen çekim gücü dolayısıyla anten elementlerini güçlendirmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor.”

Üniversitenin İletişim Araştırma Merkezi, çalışmalarında çift antenli, çift girişli ve çift çıkışlı türdeki wireless cihazları kullandılar. Vücudun enerjisini ileten sahte bir başparmak ile yaptıkları çalışmalarda, çekim gücünün engellemeye, o anki duruma ve hareketlere (servis sağlayıcının da etkisi dâhilinde) göre değiştiğini buldular.

Bu yeniden ayarlama çalışmalarının yapıldığı süreçte, antenler, radyasyon örneğinin şeklinde önemli bir değişmeye sebep olmadı, hatta devre parçaları ve anten arasındaki elektrik alışverişini daha da kötüleştirdi. iPhone’a özel kılıfların da çekim gücüne bir etkisi olmadığı, hatta daha kötü durumlara yol açabileceği de bu araştırmalarla tespit edilmiş oldu.

 

Yorum yapın