İEET Otobüs cebe gelecek

İETT, Entegre Yönetim Sistemi’ne (EYS) hazırlanıyor. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, “Otobüs geliyor mu?’ sorusuna karşılık, vatandaş mesajla bilgilendirilecek” dedi.

Kalite yönetim çalışmalarıyla müşteri memnuniyetini ve hizmet kalitesini arttırmayı hedefleyen İETT’de Entegre Yönetim Sistemi (EYS) dönemi başlıyor.

İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, yolcuların SMS yoluyla bilgilendirileceklerini belirtererek “Otobüse cep telefonuyla nasıl binilir İETT’de göreceksiniz” diyerek şu bilgileri verdi.

“On-line işlem, web ve mobil cep telefonu uygulamalarına geçiş konusunda çalışmalara devam ediyoruz. ‘Otobüs geliyor mu?’ sorusuna karşılık, vatandaş mesajla bilgilendirilecek.”

DEĞİŞİM DALGASININ SİMSESİ
Entegre Yönetim Sistemi ile İETT çalışanları belirlenen standartlarla daha etkin ve verimli hale getirilecek. EYS içinde İS0 9001 kalite yönetimi, İSO 14001 Çevre Yönetimi, OHSAS 18001 İŞ sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi de yer alıyor.

Star gazetesinin haberine göre; uzun soluklu bir süreç için yola çıktıklarını belirten Baraçlı, “EYS ile hizmeti belgelememiz gerek. Otobüsün zamanında gelebilmesi için kendi tarafımızdaki problemleri çözüyoruz ama yola ve yolcuya müdahale edemiyoruz. Kaliteli Hizmet Entegre Yönetim Sistemi çevreye duyarlı; işçi sağlığı ve iş güvenliğini ön planda tutan ve vatandaş memnuniyetini, kalite standartlarını üst seviyeye çıkartan bir yönetim anlayışı. Çalışanların daha kaliteli hizmet sunabilmek için vatandaşlarla empati kurabilmeleri amaçlanıyor” diye konuştu.

BİR GÜNDE 700 BİN KİŞİ METROBÜS KULLANIYOR
-E-5’ten 133’ü İETT, 76’sı Özel Halk Otobüsü olmak üzere 209 adet otobüs çekildi.

-1296 minibüs trafikten alındı.

-80 bin adet özel araç trafiğe çıkmıyor.

-Günde 1.59 milyon TL değerinde 494 bin litre yakıt tasarrufu sağlandı.

-İnsanlar günde 50 dakika, yılda 28 gün, ortalama bir ömüre göre 5.5 yıl kazandı.

-Günde 600-700 bin kişi metrobüsle seyahat etme ayrıcalığını yaşıyor.

-Çevreci sistemle günde 623 ton karbondioksit havadan eksildi.

-Avcılar’dan Söğütlüçeşme’ye 42 kilometrelik yol 3 saatte kat edilirken, şimdi 63 dakikada ulaşılıyor.

-Metrobüs dünyanın çevresini her gün 2.2 defa dolaşacak mesafeyi kat ediyor.

YURTDIŞINDAN METROBÜS İÇİN ÖZEL HEYET GELİYOR
Baraçlı, Metrobüs’teki başarılarının yurt dışındaki otoritelerin de dikkatini çektiğini belirterek “Dünyanın çeşitli ülkelerinden heyetler başarıyı görmek ve bilgi almak için inceleme gezileri düzenliyor. Misafir ağırlamak hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Şoförleri doğru araç kullanımı ve yakıt tasarrufu konusunda eğitiyoruz. Elektronik kart ile pasoların her seneyeniden basılmasını ortadan kaldırarak maliyetlerde azalma sağlıyoruz. Üst gelir gruplarına yönelik yeni fikirler geliştiriyoruz” dedi.

Yorum yapın