HP’den iPad’e rakip HP TouchPad

HP tarafından satın alınmasının ardından derin bir sessizliğe bürünen Palm cephesinden ilk ürün sinyali geldi. Palm, WebOS işletim sistemi ile çalışan bir tablet bilgisayar ile iyice kızışan piyasada iPad’e rakip olmaya hazırlanıyor.

HP tarafından satın alınan Palm’ın ilk tablet bilgisayarı gün yüzüne çıktı. İşte WebOS’li ilk tablet bilgisayar olan HP TouchPad!

Tablet bilgisayar dünyasına her geçen gün yeni bir oyuncu daha dahil oluyor. Bu alana giriş yapan son işletim sistemi ise WebOS oldu. Palm ekibinin projesini devam ettiren HP, WebOS’li ilk tablet bilgisayarı duyurdu.

Yaz aylarında pazara sunulacağı açıklanan tablet bilgisayar, Palm çizgisinden çok fazla sapmayan şık bir tasarıma sahip. iPad’in rakibi olarak pazara sunulacak olan cihaz, tıpkı iPad’de olduğu gibi 9.7 inçlik dokunmatik ekrana sahip.

Çift çekirdekli bir işlemcinin yer aldığı cihazın hayli güçlü donanımsal özellikleri bulunuyor. Ancak HP’nin cihazın sınırlarını belirlerken iPad’in olumsuz yönlerini de birebir kopyalamış olması can sıkıcı bir durum olarak nitelenebilir.

HP TouchPad özellikleri

Farklı versiyonlar halinde pazara sunulacak olan HP Touch Pad, 3G destekli ve sadece Wi-Fi’lı modeller şeklinde kullanıcıların karşısına çıkacak. 16GB ve 32GB bellek seçenekleri fiyatları belirleyen kriter olacak.

WebOS işletim sisteminin görsel ve yazılımsal olarak optimize edilmiş bir sürümünü üzerinde taşıyacak olan cihaz, çeşitli mobil uygulamalar ile de desteklenecek.

Tablet bilgisayarın diğer donanımları ise şu şekilde sıralanıyor:

– 9.7 inçlik XGA kapasitif dokunmatik ekran, 18 bit renk derinliği ve 1024×768 piksel çözünürlük
– Microsoft Exchange desteği
– 3G destekli modellerde A-GPS
– 1.3 megapiksellik ön görüntülü konuşma kamerası
– Işık sensörü, ivme ölçer, pusula ve gyroscope
– MP3, AAC, AAC+, MPEG4 gibi popüler formatlara destek
– Wi-Fi 802.11 b/g/n (WPA, WEP, 802.11X authentication destekli)
– Bluetooth 2.1
– 16GB ve 32GB dahili bellek seçenekleri
– 6300mAh kapasiteli pil
– microUSB 2.0 desteği, 3.5 mm ses çıkışı
– Qualcomm Snapdragon çift çekirdekli işlemci (APQ8060 1.2GHz)
– 240 x 190 x 13.7 mm ebatlarında ve 740 gram ağırlığında

Yorum yapın