Google Android’in yeni planları neler?

Google’ın akıllı telefon işletim sistemi olan Android, yeni projeleriyle göz kamaştıryor. Google Android’in yeni yol haritası belli oldu. Önümüzde Android için ne planlar var haberin devamında yer almaktadır.

Google’ın Android yol haritasından yeni ipuçları! Android 2.3, 2.4, 3.0… Tüm bu rakam karmaşası arasında Android’den ne beklemeliyiz?

Android dünyasında bir süredir bilinmezlik hüküm sürüyor. Google, tablet optimizasyonlu işletim sistemi Android Honeycomb’u duyurduğundan beri platformun geleceği hakkında kafalardaki soru işaretleri hiç azalmadı.

Honeycomb, akıllı telefonlara gelecek mi? Veya Android cihazların yolları ikiye mi ayrılacak? Mobil Dünya Kongresi’nde ortaya çıkan bazı bilgiler sayesinde bu sorulara bazı net cevaplar vermek mümkün.

Google’ın Android yol haritası: Gingerbread ve Honeycomb

Google’ın son akıllı telefon odaklı işletim sistemi Android 2.3 veya ‘Gingerbread’ Aralık ayının başlarında yayınlandı. Güncelleme şimdiye dek resmi olarak sadece Google’ın cebi Nexus S’de bulunuyor. Google’ın tahminlerine göre Android telefonlarının yaklaşık yüzde 89’u Android 2.2 veya 2.1’e sahip.

Honeycomb ve tabletler

Android 3.0 veya Honeycomb ise tabletlere özel bir işletim sistemi. Yakında piyasada olacak tablet Motorola Xoom, bu işletim sistemini kullanacak. Honeycomb, Android platformuna bazı büyük değişiklikler getiriyor. Bunlar arasında yeni grafiksel görünüm, yenilenmiş çoklu görev ara yüzü, geliştirilmiş sistem uyarıları var. Uygulamaları birden fazla bölmeye ayırmak da artık mümkün.

Tablet merkezli tasarımına rağmen Google, Honeycomb’un akıllı telefonlara da gelebileceğinin ipucunu verdi. Burada ise az önce bahsettiğimiz uygulamaları bölmelere ayırmak, akıllı telefonların küçük ekranları nedeniyle sorun oluşturabilir.

Bizi neler bekliyor?

Google’ın CEO’su Eric Schmidt, MWC’deki konuşmasında Android’in farklı sürümleri ve geleceği hakkındaki bir soruya açıklayıcı bir cevap verdi:

“Gingerbread adında telefonlara yönelik bir işletim sistemimiz var. Tabletler için ise Honeycomb işletim sistemimiz var.” “Devamı olarak ‘I’ ile başlayan bir sürümün geleceğini ve ikisini bir araya getireceğini hayal edebilirsiniz.”

Buradan Android akıllı telefon ve tablet yollarının bir şekilde birleşeceğini anlıyoruz.

Mobil Dünya Kongresinde HTC’nin Android 2.4 Gingerbread sürümünü kullanan bir tablet tanıtması ise ‘I’ sürümünden önce bir Gingerbread sürümü daha görebileceğimiz anlmanıya gelebilir.

Kesin bir bilgi olmasa da Android’in bu ‘I’ sürümünün ‘Ice Cream Sandwich’ adını taşıyacağına inanılıyor.

Yorum yapın