Dünyanın en çok satan telefonları

Dünyaca ünlü Gartner araştırma şirketi en son satış rakamlarını açıkladı. Bu yılın ikici çeyreğini (Nisan-Mayıs-Haziran) kapsayan araştırmada diğer araştırmalardan farklı olarak doğrudan son kullanıcıya satılan telefonlar sayılıyor. Yani dağıtıcı firmaların depolarında bulunana ya da satıcı firmaların stoklarında bulunan telefonlar sayılmıyor.

Dünya geneleindeki tüm satışlar göz önüne alındığında ortaya aşağıdaki tablo çıktı.

Nokia, bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarını artırmış olsa da pazar payında %2.4’lük bir kayıp yaşadı. Her şeye rağmen açık ara liderliğini sürdürmeye dvam ediyor ve uzunca bir süre yanına yaklaşan olmayacak gibi görünüyor.

Son yılların fırtına gibi esen teknoloji devi Samsung da pazar payını %20’ye kadar çıkarmayı başardı.

LG’nin yerinde saydığını gördüğümüz listede dikkat çekici çıkışlardan birini BlackBerry’nin üreticisi RIM’de görüyoruz. Düşüş yaşamaya devam eden Sony Ericsson’ın üzerine çıkmayı başaran RIM şu anda 4. büyük olarak görünüyor.

Sony Ericsson gibi hızla düşen markalardan bir tanesi de Motorola. Bir zamanların en ince telefonlarını üreten Motorola’nın pazar payı %2.8’e kadar gerilemiş durumda.

Hepimizin diline doladığı Apple’ın iPhone’u ise 8.7 milyon satışla kendi büyümesini sürdürüyor.

Son olarak yüksek fiyatlı ürünlerinin yanı sıra düşük fiyatlı modellerini de piyasa süren HTC, ilk kez listeye girmeyi başararak önemli bir işe imza atmış oldu.

Dünyanın en çok satan telefonları

Yorum yapın