Cyber Shot serisinin son gözdesi K850i

Kameralı telefon sınıfının en iyi örneklerini verme konusunda çoğu zaman rakipsiz olan Sony Ericsson, aynı başarıyı Cyber Shot serisinin son gülü, K850i ile de devam ettiriyor.

Tasarım
K850i, ilk bakışta, önceki modellerine göre kilo almış gibi gözükse de; ince elenip sık dokunduğunda aslında K810i’den farkı olmadığı görülüyor. Kilo ve ebat olarak çok farklılık göstermeyen ürünün, numerik klavyesi ise ciddi bir estetik ameliyatla yeni bir yüze kavuşmuş.

Numerik klavyenin hemen üstüne, ekranın altına denk gelen kısma, beyaz noktalar ile belirginleştirilmiş üç tane dokunmatik buton konulmuş. Parmak dokunuşlarına duyarlı, kimi zaman oldukça iyi, kimi zamanda çileden çıkartan biçimde işleyen bu üçlü set, menü içinde gezinme ve seçme işlevini yerine getiriyor.

Dört yönlü, diktörtgen biçimindeki navigasyon butonu da numaraların arasında yer aldığı için, kullamında zorluk çıkartıyor. Bu özelliğin numaraların arasında olmaktansa üstünde olmasını tercih ederdik. Basılması zor olmayan bu buton, inceliği nedeniyle hızlı metin girişlerinde parmağın diğer tuşlar ile temasına sebep oluyor.

Klavye kısmındaki bu durumu görmezden geldiğimiz takdirde, K850i’nin genel görünümü için etkileyici ve iyi organize edilmiş diyebiliriz. Kameranın bulunduğu arka kısım ise şimdiye kadar gördüğümüz kamera tasarımları içinde kompakt kameraya en çok benzeyeni.

Gövdenin kenarlarında yer alan diğer butonlar ise arasında, boyutu kullanışlı tasarlanmış pozlama ve zum butonları, fotoğraf makinesi, video ve galeri arasında geçişi mümkün kılan mod ve kamera kapağını açıp, bu işlevi etkinleştiren açma-kapama butonları yer alıyor.

Telefonun tasarımında, bizi şaşırtan ve hoşumuza giden diğer özellik ise alt tarafta yer alan ve tıpkı bir otomobil bagajı gibi açılıp kapanarak batarya, SIM kart ve bellek kart yuvalarını saklayan bölüm oldu. İşin güzel tarafı ise üründe hem microSD hem de Memory Stick Micro (M2) kartlarının kullanılabilmesi. Bu, özellikle önceki telefonunda ya da kullanıdığı diğer telefonlarda microSD bellek kullananlar için avantaj sağlıyor.

Özellikler
K850i’nin başlıca özelliğinin, kamerası olduğu çok açık şekilde farkediliyor. Kameralı telefon yerine telefon özellikli kamera tanımlamasının daha çok yakıştığı ürün, 5 megapiksel çözünürlük, otofokus ve şimdiye kadar gördüklerimiz arasındaki en güçlü xenon flaşı ile bu yakıştırmayı sonuna kadar hak ediyor.

Saydığımız bu kamera özelliklerinin hepsi işini gayet iyi yapıyor. Her ne kadar, optik yakınlaştırmanın, çözünürlükten daha önemli olduğu düşüncesi genel kabul görse de; K850i, bunun yoksunluğunu, ortaya koyduğu görüntü kalitesi ile akla getirmiyor. Bunun yanı sıra 5 megapiksel çözünürlük kalitesi de, K810i’deki 3.2 megapiksele göre görüntü kalitesini bariz şekilde iyileştiriyor.

Hali hazırda 5 megapiksel pazarının hakim ürünleri olan Nokia N95, Samsung G600 ve LG KU990 ile karşılaştırmak gerekirse; ışığın az olduğu ortamlarda, xenon flaşın kalitesinin farkı ile K850i’nin belirgin üstünlüğünden bahsedebiliriz. Aynı karşılaştırma gün ışığında yapılan çekimler için yapıldığında ise genel olarak dört telefonun da yakın kalitede sonuçlar ortaya koyduğu söylenebilir.

Hoşumuza giden diğer bir özellik de, az ışık altında otofokus (otomotik odaklama) performansını artıran LED fotoğraf ışığı oldu. Fotoğraf ayarlarında da diğer Cyber Shot serisi telefonlarından herhangi bir eksiği olmayan K850i, ISO hassasiyet ayarı ve hızlı biçimde dokuz fotoğraf çekmeyi sağlayan Cyber Shot modu da dahil pek çok ayar sunuyor.

Müzik, video ve resim dışında FM radyo ve java oyunları telefonundaki eğlence kültürünün diğer parçaları. Telefonu fiziksel olarak hareket ettirmek suretiyle bir bilyeyi, rotasından şaşırmadan hareket ettirmeyi amaçlayan Marble Madness 3D, hem bağımlılık yaratacak, hem de sizi izleyenlerin şaşkın bakışlarına neden olacak tipte bir oyun.

3.5G bağlantı desteği olmasına rağmen bu özelliği ülkemizde kullanmak henüz mümkün değil, ama ilerde o günleri de görürsek RSS beslemeleri ve internet sayfalarına hızlı erişimini sağlayan bu desteğin bu telefonda olduğun bilmekte yarar var. İnternet tarayıcı çoğu noktada iyi çalışırken, tam sayfaları yakınlaştırma ve tekrar uzaklaştırmada ağır kaldığını gördük.

Performans
Konuşma sırasındaki ses kalitesi temiz ve yüksek olan üründe, kulaklarımızı tırmalayacak herhangi bir sesle karşılaşmadık. Hoparlör çıkışı da oldukça temiz ses kalitesine sahipti. Ürünün arka kısmında bulunan iki plastik, telefonun bu kısmının masa ile yüzey yüzeye temasını engelleyerek, sesin boğulmasına da engel oluyor.

Resim ve görüntü kalitesi konusunda fazla söze gerek bırakmayan K850i, xenon flaşını, ışığın az olduğu ortamlarda adeta konuşturuyor. Yalnız, fotoğraf çekerken telefonun iyice kenarlarından tutmakta fayda var, çünkü parmakların flaşın ışığını engelleyip, resim kalitesini azaltması olası.

JPEG sıkıştırmasında az da olsa bozulma görsek de; fotoğraflardaki renk derinliği ve berraklık, kompakt fotoğraf makinesine fazladan bütçe ayırmak istemeyenler için cebedici olabilir. Tabii, şunu da unutmamak gerekiyor ki; 5 megapiksel çözünürlüğe sahip fotoğraf makinelerinde fazladan bulunan optik yakınlaştırma, K850i’nin bu kıyaslamada en zayıf halkasını oluşturuyor.

Pil ömrüne gelince, standart kullanım seviyesinde tam dolu şarj bize iki günden daha fazla yetti. Ama eğer kamera ve internet tarayıcıyı çok kullanacak olursanız, günün sonunda K850i’yi, en iyi dostu şarj cihazı ile buluşturmanız gerekiyor.

Kameralı telefonlar arasında, özellikle gece çekim performansı ile en iyi ürün olmaya aday olan K850i, kullanışsız dört yönlü navigasyon butonu yüzünden, bizi ne yazık ki, gönlümüzden geçirdiğimiz yüksek puanı vermekten alıkoyuyor.

5 megapiksel çözünürlüklü alternatif kameralı telefonlar arayanlar için ise; GPS, kullanışlı klavye fakat düşük gece çekim performansına sahip N95, yüksek kalitede video çekimi yapabilen LG KU990 ya da daha ince tasarımı ile şıklığı elden bırakmayan Samsung G600 seçenekleri incelenebilinir.

Artısı: 5 megapiksel kamera; güçlü xenon flaş; otofokus; 3.5G

Eksisi: Dört yönlü navigasyon butonu ve klavye kullanışsız;

Sonuç: Kameralı telefonlar arasında, özellikle gece çekim performansı ile en iyi ürün olmaya aday olan K850i, kullanışsız dört yönlü navigasyon butonu yüzünden hak ettiği puanı alamıyor.

Sony Ericsson K850i

Yorum yapın

“Cyber Shot serisinin son gözdesi K850i” için 4 Yorum

 1. ibrahim cankatar dedi ki:

  (kullanışsız dört yönlü navigasyon butonu yüzünden hak ettiği puanı alamıyor) walla sizden puan alamamış olabilir ama benden aldı. ilk elime aldığımda zorluk yaşamadım değil ama iki günde alıştım ve bi önceki telefonumdan (k800i) daha kullanışlı olduğunu savunuyorum..

 2. unor dedi ki:

  ben 3 aydır kullanıyorumm ve büyük bi zevkle kullanıyorumm navigasyon tuşu gayet rahatt..herkesee tavsiyee ediyorummm sony ericssonn 1 numara =)

 3. yunus dedi ki:

  bende almak istiyorum arkadaşlar sıfırını nerden temin edebilirim kayseri mersin’de bulbileceim yer varmı?

 4. Mustafa dedi ki:

  Farklı olmak isteyenler için süper.