Apple WiFiSLAM’i satın aldı

Apple, kapalı mekan harita uygulaması olan WiFiSLAM’i satın alarak Google’ın aynı hizmetine rakip olmak istediğini açıkça belli etti.

Maps uygulamasında geçtiğimiz yıl yaşanan büyük sorunlar nedeniyle zor günler geçiren Apple, yeni bir satın alımla harita uygulamasını daha da geliştirmeyi amaçlıyor.

Google Maps yeniden AppStore’da

Apple, Google Maps’i tekrar iOS’te sunmak zorunda kalmasına rağmen kendi harita uygulamasını öne çıkarmakta kararlı. ABD’li elektronik devi, iOS 6 ile sunduğu ancak bekleneni veremediği için tepki alan Maps uygulamasını geliştirme sürecinde, en son olarak kapalı mekan harita hizmeti sunan WiFiSLAM’i satın aldı.

Wall Street Journal’ın verdiği habere göre, kapalı mekan GPS hizmeti sunan şirket için 20 milyon dolar ödendi.

Indoor Google Maps, yüklendiği cihazın yakınındaki WiFi hotspot (kablosuz yerel ağdan internete erişim olanağı sağlayan bölge), baz istasyonu ve manuel olarak girilen verileri bir araya getirerek kullanıcılara yardımcı oluyor. Her ne kadar kullanıcıların bulundukları ortamın (genellikle ofis) kat planını oluşturması uzun bir süreç olsa da, uygulama özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da ilgi görüyor. Indoor Google Maps, bugün 10 binden fazla kat planı içeriyor.

The Next Web’in (TNW) haberine göre, WiFiSLAM’in kendine özgü teknikleri bulunmuyor ancak şirket, bulunulan ortamdaki Wi-Fi sinyallerini kullanarak 2.5 metreye kadar doğru yönlendirme sunduklarını belirtiyor.

Kapalı alan GPS rekabeti

Apple ve Google’ın yanı sıra, Nokia, Samsung ve Sony Mobile gibi önde gelen cep telefonu üreticileri de kapalı alan harita hizmeti için yoğun bir çalışma gösteriyor.

Üç şirketin de aralarında bulunduğu 19 firma, geçtiğimiz yıl kapalı mekan GPS teknolojisini geliştirmek için ‘In Location Alliance’ adı verilen bir ittifak kurdu. In Location Alliance şirketlerinin, kapalı mekan doğru harita oluşturmak için Bluetooth ve Wi-Fi ağ verilerini kullandığı düşünülüyor.

Kapalı mekan GPS rekabetinde Bing Maps ile yer edinen Microsoft, Ekim 2012’de 3 binden fazla haritası bulunduğunu açıklamıştı.

Apple’ın işi kolay değil

TNW, Apple’ın emin adımlarla yoluna devam etmesine rağmen Google’a karşı üstünlük elde edebilmek için daha çok yol alması gerektiğini belirtti.

Google, IKEA gibi küresel alana yayılmış şirketlerden, ABD’nin önemli perakende zincirlerine kadar birçok şirket ile anlaşmaya sahip. Aynı durum Microsoft için de geçerliyken, WiFiSLAM’in kapalı mekan haritasını çıkarabileceği büyük mağaza ve kamu alanlarının sayısı bilinmiyor.

Yorum yapın