Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tanıtıldı

Apple, uzun zamandır hakkında birçok spekülasyona konu olan yeni nesil mobil cihazları olan Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın tanıtımını yaptı.

Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus

Apple hayranları tarafından uzun zamandır beklenen etkinlik Kaliforniya’nın Cupertino kasabasındaki Apple merkezinde düzenledi. Cupertino’daki Flint Center’da tanıtımı yapılan yeni iPhone’un adının iPhone6 olduğu resmiyet kazandı. İki farklı ekran boyutunda olan yeni iPhonelar, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus adıyla satışa sunulacak.

Şirketin CEO’su Tim Cook’un da katılımıyla gerçekleştirilen ve uzun zamandır beklenen etkinlikte aynı zamanda saati Apple Watch da görücüye çıktı.

İki farklı iPhone 6

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus adıyla tanıtılan iki yeni cihaz da Apple tarafından üretilen en ince cihazlar olarak tarihe geçti. Yeni nesil iPhonelar, 19 Eylül’de 9 ülkede satışa çıkacak. Yılsonuna kadar ise 115 farklı ülkede iPhone 6 satın alınabilecek.

Apple CEO’su Tim Cook; “Vizyonuyla görüntüsüyle iPhone hep öteye gitti. Bugün biz burada en büyük en yeni iPhone’u tanıtıyoruz.” diyerek başladığı tanıtımın yıldızları iPhone 6, iPhone 6 Plus ve akıllı saat Apple Watch oldu.

Akıllı saat Apple Watch da göründü

Apple sunumda beklendiği gibi akıllı saati Apple Watch’u da tanıttı. Sadece iPhone kullanıcılarının kullanabileceği iWatch 349 dolardan 2015’in ilk aylarında satışa sunulacak.

En ince iPhone

Apple CEO’su Tim Cook yeni iPhone 6’ların ürettikleri en ince telefon olduğunu söyledi.Yeni jenerasyon iPhone’ların ekranında Retina HD görüntü teknolojisi kullanılıyor. iPhone 6 Plus yani geniş ekranlı iPhone modeli 7.1 mm, iPhone 6 ise 6.9 mm inceliğinde…

Şimdiye kadar yürütülen tahminlere paralel olarak iPhone 6 iki farklı ölçüde piyasaya sürüleceği açıklandı. Sızan bilgilerde yer aldığı gibi iPhone 6, 4.7 inç ekrana, iPhone 6 Plus ise 5.5 inç ekrana sahip olacak.

İşte Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın fiyatları

ABD için 2 senelik kontratlı olarak açıklanan ilk fiyatlar ise şöyle…

– 16 GB iPhone 6: 199 dolar
– 32 GB iPhone 6: 299 dolar
– 128 GB iPhone 6: 399 dolar

– 16 GB iPhone 6 Plus: 299 dolar
– 32 GB iPhone 6 Plus: 399 dolar
– 128 GB iPhone 6 Plus: 499 dolar

Her iki iPhone 6 versiyonunda da 64 GB’lık model bulunmuyor.

9 ülkeye siparişler 19 Eylül’de başlanacak. Ön siparişler 12 Eylül’de alınacak. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus bu yılın sonuna kadar 115 ülkede satışa sunulmuş olacak.

Yeni iPhonelarda A8 isimli yeni ve gelişmiş bir işlemci kullanılıyor. Böylece mevcut iPhonelara kıyasla yeni iPhonelar neredeyse yüzde 50 oranında daha hızlı çalışıyor.

Yeni iPhonelarda oyunlar göz kamaştıracak

iPhonelar artık yatay ekranda da kullanılabilecek. Tıpkı küçük iPhone ekranlarını genişçe iPad formatında kullanmak gibi… Yani ana iPhone ekranındayken telefonunu yatay forma getirdiğinizde artık cihazı geniş ekran olarak yatay formatta kullanabileceksiniz.

Halihazırda uygulama geliştiricileri iPhone 6 için oyun yapmaya çoktan başladılar bile. Super Evil Megacorp. isimli şirket de bunlardan biri… Tıpkı oyun konsolunda oyun oynar gibi iPhone üzerinden oyun oynama deneyimi yaşayacaksınız.

Wi-Fi ile telefon arama

Yeni iPhonelarda bulunan M8 hareket işlemcisi sayesinde artık bisiklete binerken veya koşu yaparken kayıt tutabilecek ve kat ettiğiniz mesafeyi anbean görebileceksiniz.

Bunun dışında Wi-Fi üzerinden artık telefon aramaları yapmak da mümkün. Wi-Fi ağından kopmanız durumunda ise normal hücresel ağ üzerinden telefon görüşmesine devam edebileceksiniz.

İddialı kamera

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta 8 megapiksel dahili kamera bulunuyor. iPhone 5S’e kıyasla daha yeni bir sensöre sahip olan yeni iPhone modellerinde iki kat daha hızlı odaklama yapabiliyorsunuz.

iPhone 6 Plus’ın 5.5 inç Retina HD ekranı 1920 x 1080 piksel çözünürlük sunuyor. iPhone 6’nın 4.7 inç’lik Retina ekranıysa 1344 x 750 piksel çözünürlükle potansiyel müşterilerin karşısına çıkıyor. Her iki ekran da geçen yıl piyasaya sürülen modellerde bulunan 1136 x 640 piksel çözünürlüklü ekranlara kıyasla bir sıçrama anlamına geliyor.

Apple’ın yeni ödeme sistemi Apple Pay

Apple’ın yeni ödeme sistemi Apple Pay’i de tanıttı. Apple Pay kredi kartlarını kendi içinde güvenli bir şekilde saklayacak. MasterCard, Visa ve American Express ile bu konuda bir anlaşma imzalayan Apple, bu şirketlerin güçlü ödeme sistemlerinde yer alacak. NFC teknolojisine sahip iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile mobil cüzdan özelliği de devreye girmiş olacak. Apple Pay, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinden itibaren destekleniyor olacak.

Apple, e-ticaret şirketleri için Apple Pay butonunu da tanıttı. Böylece e-ticaret platformlarında tek tuşla ödeme yapabilmek mümkün olacak. En çok mobil uygulamaya sahip olan e-ticaret sitelerini sevindirecek olan bu özellik, tek tıkla ve Apple Pay aracılığıyla mobil ödeme yapabilme kolaylığını sağlayacak. Apple Pay ile yapılan ödemelerde, ödemeyi nereye ne kadarlık yaptığınız ve aldığınız ürün bilgileri saklanmayacak. Ayrıca kredi kartı numarası cihazlarda saklanmayacak. Her cihaza özgü hesap numarası ve dinamik güvenlik kodları ile sistem çalışacak.

U2’nin yeni albümü bedava geliyor

iPhone 6 etkinliği Tim Cook’un Apple Watch sunumunun ardından İrlandalı ünlü rock grubu U2’nin konseriyle devam etti. Konserden önce iPhone 6’nın bir çerezlik özelliği daha tanıtıldı. Buna göre iPhone 6 ve iPhone Plus alacaklar bedava U2’nin son albümüne erişecek.

Yorum yapın