Apple, iPhone 5S ve iPhone 5C’yi tanıttı

Teknoloji devi Apple, akıllı telefonu iPhone’un yeni versiyonları olarak iPhone 5S ve iPhone 5C’yi tanıttı.

İki yeni iPhone: iPhone 5S ve iPhone 5C

iPhone ailesinin uzun süredir merakla beklenen iki yeni üyesi iPhone 5S ve 5C, Kaliforniya’daki Apple merkezinde düzenlenen görkemli bir etkinlikle duyuruldu.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tan sonra CEO’luk koltuğuna oturan Tim Cook, bu sene farklı bir yol izleyeceklerini belirterek iPhone 5’in yeni versiyonu olarak iki yeni cihaz geliştirdiklerini söyledi. Daha önce internete sızan görüntülerdeki gibi ucuz iPhone olarak adlandırılan plastik kapaklı 5C beş farklı renk ile piyasaya sürülecek. Ekran büyüklüğü 4 inç olan iPhone 5C, 8 megapiksel kamera ve A6 işlemci ile satışa sunulacak.

iPhone 5C’nin 16GB modeli 2 yıllık kontratla ABD’de 99 dolara, 32GB modeli ise 199 dolardan satışa sunulacak. iPhone 5C kapakları ise 29 dolar olacak.

Altın rengi iPhone 5S

iPhone 5S ise beyaz, gri ve altın rengi olacak. iPhone 5S’te 64-Bit çip ve A7 işlemci kullanılıyor. Çift led flaşa sahip olan iPhone 5S, Apple yetkililerine göre iPhone 5’e göre iki kat daha hızlı olacak. İlk olarak 2007’de tanıtılan iPhone’dan ise 56 kat daha hızlı.

iPhone 5S’te 3G bağlantı ile 10 saat konuşma süresi bulunuyor. Saniyede 10 kare fotoğraf çekme özelliğine sahip kamera ile ağır çekim video çekme özelliği de bulunuyor.

Parmak izi ile tanıma

iPhone 5S ile ilgili en çok konuşulan söylentilerden biri doğru çıktı. Artık iPhone’da parmak izi sensörü de var. Telefonunuzun kilit ekranını artık Touch ID ile açabileceksiniz. Parmak izi ekran tuşuna gömülü olacak.

iPhone 5S’in 2 yıllık kontrat fiyatları ABD’de 16 GB için 199 dolar, 32 GB için 299 dolar, 64 GB için 399 dolar olacak.

iPhone 5S ve iPhone 5C’nin çıkış tarihi

iPhone 5C ve 5S içim 13 Eylül’de ön sipariş alınmaya başlayacak, 20 Eylül’den itibaren ise piyasada olacak. Tanıtımda ilk olarak Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7 hakkında konuşuldu. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan iOS 7 18 Eylül’den itibaren iPhone 4 ve üstü, iPad 2, iPad mini ve 5. jenerasyon iPod touch sahipleri tarafından indirilebilecek.

Yorum yapın