Android’in yıldızı parlıyor

Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği Android işletim sisteminin kullanımı inanılmaz bir hızla artıyor. Pazar analisti Canalys’e göre Android’in yıldızı giderek parlıyor.

ABD ve küresel eğilimler üzerinde araştırma yapan şirket Android satışlarının 2010’un ikinci çeyreğinde bir önceki seneye göre yüzde 886 artış kaydettiğini belirtiyor.

Bu rakam da Android’e ABD pazarında yüzde 34’lük pay sağlıyor.

Dünya çapındaki tabloya bakılırsa eğer, Nokia’nın Avrupa ve Asya pazarındaki hâkimiyeti Finlandiyalı şirkete yüzde 38’lik pazar payı ve bir numaralı akıllı telefon şirketi ünvanıyla geri dönüyor.

Çin bu pazarı da ele geçiriyor

Öte yandan, Apple ise yüzde 13’lük bir küresel pazar payını ele geçirmiş durumda. Çin ise, ikinci büyük akıllı telefon pazarı olmayı sürdürüyor.

HTC, Motorola, Samsung, Sony Ericsson ve LG gibi dev firmaların Android tabanlı modellere öncelik vermesi bu platformun payını hızla arttırıyor.

Android’lerdeki büyük tehlike

Androidler bu kadar hızlı yayılsa da bazı tehlikeler içermiyor değil. Çünkü korsanlar, sonunda yeşil, şişman robota da sızmış durumda.

Bir araştırmaya göre, Android’e yüklenen pek çok masaüstü görseli uygulaması; rehber bilgileri, yapılan ve alınan çağrılar, IMEI numarası, SMS’ler, notlar ve hatta bazı şifre bilgileri gibi verileri toplayıp, kötü niyetli kişilere iletiyor.

Zararlı uygulamaların, 5 milyondan fazla cep telefonunda kullanıldığı da iddia ediliyor. Bu arada, Linux daha güvenli olabilir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü hem Linux, hem de Linux tabanlı Androidler de kolayca hackleniyor…

Yorum yapın